Jak to się wszystko zaczęło?
Pomysł utworzenia uniwersytetów dla dzieci przywędrował do Polski z Niemiec. Dwaj dziennikarze gazety „SCHWÄBISCHES TAGBLATT" w Tybindze wpadli na pomysł zorganizowania dla dzieci wykładów, w trakcie których akademiccy profesorowie wyjaśniać mieli dzieciom zawiłości nauki i znaleźć odpowiedzi na różne pytania „dlaczego?". Uniwersytet w Tybindze podchwycił pomysł i latem 2002 roku ruszył „Kinder-Uni" – Uniwersytet Dziecięcy. Na pierwszym inauguracyjnym wykładzie pojawiło się ponad 400 młodych studentów, a na kolejnym... już ok. 900. Pomysł okazał się strzałem w 10!
Już na początku następnego roku otwarty został uniwersytet dla dzieci na niemieckiej wyspie Fehmarn , potem dołączył Rzym, Wiedeń i inne miasta w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.
W kolejnych latach idea przeniosła się do innych krajów Europejskich, a także przebyła ocean i dotarła do USA, Kolumbii, Meksyku.
W grudniu 2005 roku pomysł wyróżniony został najwyższą nagrodą przyznawaną przez Komisję Europejską „Nagrodą Kartezjusza" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki.
Dwa lata później, w 2007 roku, powstały pierwsze uniwersytety w Polsce: w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Łodzi.
A u nas w Siedlcach...
20 czerwca 2011 roku Rektor prof. dr hab. Antoni Jówko powołał do życia "Uniwersytet Dziecięcy" przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.
Na inauguracji roku akademickiego 2011/2012, dnia 1 października pojawili się pierwsi mali studenci naszej Uczelni i wędrówką po historii rozpoczęli swoją przygodę z wielką nauką.
Dlaczego?
U podstaw idei uniwersytetów dla dzieci leżą najprostsze i zarazem najtrudniejsze pytania dziecięce.
Dlaczego woda morska jest słona? Dlaczego zebra ma paski? Dlaczego wulkany zieją ogniem? Dlaczego już nie ma dinozaurów? I miliony innych pytań, na które młodzi odkrywcy świata szukają odpowiedzi, nierzadko zamęczając rodziców potokiem „dlaczego? skąd? czy?" Odpowiedzi na te pytania dają im szansę na rozwijanie pasji i na poszukiwanie własnych zainteresowań.
Uniwersytet Dziecięcy to naukowa zabawa w studiowanie, rozwiązywanie zagadek życia codziennego i odkrywanie świata nauki przez zabawę.
Celem jest rozbudzenie w dzieciach chęci poznawania świata i odważnego zadawania pytań.
Zobacz również:
Tekst w języku łatwym do czytania